Arónie nebo-li Temnoplodec černoplodý
Arónie alias Temnoplodec černoplodý alias Černý jeřáb je okrasný, nenáročný keř, který vám ozdobí zahradu nebo jedlý plot. Určitě by ale byla škoda nechat ladem jeho plody, které dozrávají koncem srpna, lze je ale postupně otrhávat až do zimy.
- Účinné jsou nejen plody, ale i listy, které se trhají v dubnu nebo v květnu, lze z nich udělat odvar. Takový odvar pomáhá snižovat krevní tlak a působí jako diuretikum.
- Plody jsou trpké, až hořké, plné kvalitních aktivních látek. Z antokyanů* je asi nejznámější kvercetin**.
- Naleznete zde i mnoho vitamínů skupiny B, C, E a K, minerálů jako je vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, měď, mangan, ale především jód. Arónie je tak ideální pro vyčerpanou ženu v menopauze, která se léčí nebo má "hraniční hodnoty" štítné žlázy, trpí metabolickým syndromem (vysoký krevní tlak, vyšší hodnoty cholesterolu, tuků v krvi, abdominálni typ obezity).
- podporuje pružnost cév,
- pomáhá při léčbě cukrovky,
- zlepšuje paměť a koncentraci.
Z plodu arónie lze vyrábět kompoty, džemy, sirupy, vína, likéry nebo tinktury.
Tepelná úprava mírně snižuje obsah účinných látek.
*Antokyany jsou skupinou přírodních pigmentů, které jsou odpovědné za širokou škálu barev v rostlinách. Mají mnoho pozitivních účinků pro lidský organismus - např. antioxidační, podporují kardiovaskulární systém, chrání nás proti zánětům, chrání imunitní systém, chrání náš zrak, regulují krevní glykémii.
**Konkrétně kvercetinu jsou přisuzovány např. tyto účinky - vedle antioxidační činnosti, má antikarcinogenní účinky, podpora kognitivních funkcí, podpora srdce a trávicího ústrojí. Arónii považuji za superpotravinu a i když na chuť plodů je potřeba si trochu zvyknout, určitě se to vyplatí.