Makový květ

01.12.2023

Od malička miluji mák. Když bylo na výběr mezi makovými a tvarohovými buchtami, vybírala jsem vždy ty s mákem. A to jsem tenkrát vůbec netušila, že je to bohatý zdroj vápníku, hořčíku, manganu a fosforu. A úplně mi bylo fuk, že je to silný antioxidant z důvodu obsahu vitamínu E. I teď si jej dávám hlavně kvůli chuti, ale určitě dokážu více ocenit obsah výše uvedených živin. 

Ingredience:

Kynuté těsto:

150 ml mléka, 40 g cukru, 30 g čerstvého droždí, 100 g másla, změklého na kousky, 2 vejce, 1 čajová lžička citrónové šťávy/kůry (Bio citrón), 500 g špaldové hladké mouky

Maková náplň:

300 g máku, 280 ml mléka, 30 ml rumu (volitelné), 40 g cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 100 g švestkových povidel, 100 g rozinek, 1 lžička citrónové šťávy

Dokončení:

1 vejce, rozšlehané, 2-3 vrchové polévkové lžíce cukru moučky, 2 čajové lžičky citrónové šťávy

Postup:

Kynuté těsto:

Do větší mísy nalijeme mléko, nasypeme cukr, rozdrobíme droždí a promícháme. Přidáme máslo, vejce, citrónovou šťávu/kúru a hladkou mouku a zpracujeme do nelepivého těsta. Pokud je těsto řídké, nasypeme mouku a ještě zpracujeme. Těsto by se nemělo lepit na stěny misky. Přikryjeme utěrkou a necháme kynout na teplém místě cca 1 hodinu (do zdvojnásobení objemu).

Maková náplň:

Do mletého máku přidáme mléko, rum, cukr, vanilkový cukr, povidla, rozinky, citrónovou šťávu a vaříme cca 5 minut, aby náplň nebyla moc hustá. Naopak lepší, když bude řidší. Necháme vychladnout, trochu ještě nabobtná.

Vykynuté těsto rozdělíme na 4 stejné díly (každý cca 335 g). Každý kousek zformujeme do koule, přikryjeme utěrkou a necháme 10 minut odpočívat. 

Po vykynutí rozválíme první kouli těsta do kruhu (průměr 30 cm) a položíme na plech (na pečící papír). Navrch rozprostřeme 1/3 připravené makové náplně a ponecháme 1 cm mezeru od okraje a rozetřeme. Vyválíme druhou kouli na stejně velký kruh a položíme na náplň. Znovu potřeme 1/3 makové náplně. Vyválíme třetí kouli a umístíme ji nahoru. Potřeme ji zbylou makovou náplní. Vyválíme poslední kouli a položíme ji na poslední náplň. Doprostřed postavíme sklenici dnem vzhůru. Ostrým nožem rozkrájíme těsto na sluneční paprsky na 16 stejných dílků. Oběma rukama uchopíme dva sousední kusy těsta, otočíme je směrem ven v opačných směrech a stiskneme konce k sobě, abychom vytvořili okvětní lístek. Totéž uděláme se všemi kousky těsta. Sklenici odstraníme. Potřeme rozšlehaným vejcem a necháme 30 minut kynout. 

Mřížku na pečení umístíme na spodní polici v troubě. Troubu předehřejme na 180st. (horní a spodní ohřev).

Pečte cca 40-50 minut dozlatova. Po upečení necháme lehce vychladnout a mezitím si připravíme polevu.

V malé misce smícháme moučkový cukr a citrónovou šťávu tak, aby vznikla hustá poleva a pokapeme moučník. Necháme zcela vychladnout a podáváme. 

Jelikož se jedná převážně o sacharidové jídlo, může se nám po jeho konzumaci zvednout hladina cukru v krvi. Tomu zčásti zabráníme, když si na talíř naservírujeme také kopeček tvarohu.